7 tipů, jak zrychlit internet a Wi-Fi

Elektronika

7. 12. 2023

uvodni (2560 × 800 px) (1)

Wi-Fi často zrychlí i staré známé restartování

Je si to představte. Už zase se vám seká internet a stěžuje si na to celá rodina. Nakonec vám nezbývá nic jiného než zavolat na infolinku operátora. Vysvětlíte mu s lehkou frustrací v hlase váš problém a ze sluchátka zazní: „A vyzkoušeli jste Wi-Fi router restartovat?“ Při této větě většina z nás protočí panenky a zajde teda ten router restartovat. A hle, internet najednou frčí bez problému.
Ale opravdu, restartování routeru je jedna z prvních věcí, které byste podniknout, když vám internet zrovna nejede.

Jak zrychlit Wi-Fi: Dávejte si pozor, kam umisťujete Wi-Fi router

Možná vás to překvapí, ale špatné umístění Wi-Fi routeru docela zásadně ovlivňuje sílu internetového signálu. Mějte na paměti, že se signál bezdrátového internetu rovnoměrně šíří vzduchem a je velmi náchylný ke všem překážkám. V ideálním případě umístěte Wi-Fi router co nejvíce středu místnosti – většina z nás má tendenci jej spíše schovávat, ale právě překážka třeba v podobě skříně může signál rušit. Zkuste najít vyvýšené místo, nepokládejte Wi-Fi router na podlahu.

TIP: Dávejte si také pozor na elektronická zařízení v blízkosti routeru. Televize, PC nebo i mikrovlnka si zkrátka s routerem nemusí rozumět a mohou také rušit signál.

Optimalizujte prohlížeč i používané záložky

Rychlost internetu ovlivňuje i internetový prohlížeč. Mrkněte se, jaké doplňky a rozšíření používáte. Ty, které nevyužíváte, odinstalujte
Patříte mezi experty, kteří mají otevřených třeba 20 záložek najednou? V jedné záložce se načítá video, ve druhé máte otevřený Facebook a ve třetí si stahujete fotky z fotoalba. Všechny tyto aktivity využívají internetové připojení naplno. Nepoužívané záložky zavřete a mějte otevřené opravdu jen ty, které zrovna aktivně používáte. Možná vás to překvapí, ale i počet otevřených záložek má opravdu velký dopad na rychlost internetu.

TIP: Na kvalitu internetového připojení mohou mít vliv i viry a škodlivé programy. Myslete vždy na aktivní antivir a jednou za měsíc proveďte sken počítače. Mějte pořádek nejen doma, ale také v počítači – s tím vám pomohou speciální programy, které v PC najdou nepoužívané položky nebo dočasné soubory a vymažou je. CCleaner je jeden z oblíbených čisticích programů.

jak zrychlit internet

Zrychlení Wi-Fi pomůže i odpojení ostatních zařízení

Čím více připojených zařízení k jedné síti, tím méně stabilní internet – pokud si zrovna na počítači stahujete nejnovější aktualizaci grafického programu a vedle v pokoji se dítě kouká na Netflix, je možné, že to váš internet moc nestíhá. Zkuste na chvilku proto odpojit zařízení, která nemusí být momentálně nutně připojená k internetu.

TIP: Dejte si opravdu práci s výběrem internetu. Jen tak pokryje všechny potřeby vaší domácnosti. Je opravdu rozdíl, když si internet vybírá člověk, který bydlí sám, a když si vybírá internet čtyřčlenná rodina, ve které používá každý člen rodiny internet opravdu naplno.

Jak zrychlit internet? Starému dobrému kabelovému připojení se nic nevyrovná

Bezdrátový internet je už v dnešní době velmi rychlý a stabilní. Ale pořád se nemůže rovnat klasickému kabelovému připojení. Zamyslete se proto, zda třeba váš stolní počítač (který stejně nikam nepřenášíte) nepropojíte s Wi-Fi routerem kabelem.

Pozor na přetížené kanály

Bydlíte v bytovém domě? Pak může být problém s rychlostí internetu také v tom, že vaši sousedé využívají stejnou frekvenci. Váš signál a signál souseda pod vámi se jednoduše navzájem ruší – a proto internet nejede tak, jak má. Máte pocit, že je tohle zrovna váš případ? Ověřte si to pomocí aplikace Wi-Fi analyzer nebo inSSIDer, které si zdarma stáhnete na internetu. Pak si najděte manuál k vašemu routeru a postupujte podle instrukcí, jak přeladit router. Případně zavolejte poskytovateli připojení, aby vám poradil, jak na to.

TIP: Pokud vám to router nabízí, vždy se připojujte na pásmo 5GHz – zatím nejnovější typ připojení pomocí Wi-Fi technologie. Toto pásmo dosahuje mnohem vyšší rychlosti = lepší internet. Má ale menší dosah a starší typy routerů nemusí toto pásmo podporovat.

Jak zesílit Wi-Fi: Pomohou speciální zařízení

Pokud bydlíte v rodinném domě nebo velkém bytě, často budete mít potíž s připojením k Wi-Fi ve vzdálených koutech vašeho domova. Jeden router na velký prostor zkrátka nemusí stačit. 
Čím více zdí musí signál projít, tím slabší připojení bude. Snažte se jej vždy umístit do centrální místnosti, v domě se nebojte jej klidně připevnit ke stropu – signál se snáze dostane do horního patra. Máte potomka, který v dětském pokojíčku paří online hry na počítači, Xboxu nebo PlayStationu? Pak pro zachování stabilního internetu v domě (a zachování dobré nálady všech členů) potřebujete ještě další zařízení, která pomohou s lepší distribucí signálu Wi-Fi:

Zrychlení internetu pomocí druhého routeru

Se zlepšením kvality signálu pomůže druhý Wi-Fi router, který umístíte do prostoru se slabým signálem. Druhý router pak funguje jako přístupový bod pro signál
Toto řešení je ale nevýhodné v tom, že musíte oba routery propojit síťovým kabelem. A nikdo asi nechce zakopávat o kabel, který vede z obývacího pokoje až do dětského pokoje (a co teprve, když musíte vést kabel z prvního do druhého patra). Pokud patříte mezi ty, kteří se musí několikrát přemlouvat i do pověšení obyčejného obrazu, asi se vám nebude moc chtít sekat do zdi nebo do stropu.

Zrychlení internetu pomocí extenderu / zesilovače Wi-Fi

Extender Wi-Fi patří mezi relativně levné a praktické řešení. Jak už název zesilovač Wi-Fi napovídá, zařízení se připojí k vaší stávající bezdrátové sítí a posílí její signál v daném místě. Zapojíte jej do elektrické zásuvky, v aplikaci jej nakonfigurujete.
Počítejte ale s tím, že zesilovač Wi-Fi rozhodně nemusí být tak efektivní jako vytvoření dalšího přístupového bodu (druhý router). 

Zrychlení internetu pomocí powerline adaptéru

Powerline adaptér tvoří 2 zařízení, která společně komunikují po elektrických rozvodech. Jeden připojíte do zásuvky a kabelem propojíte s routerem. Druhý stejně jako v případě zesilovače umístíte do místnosti, ve které máte slabý signál Wi-Fi. A nevýhody? Přenosová rychlost a stabilita signálu závisí na kvalitě elektrických rozvodů – což může být obzvláště ve starších domech / bytech velkou překážkou.

Zrychlení internetu pomocí meshové sítě

Mesh systém se skládá z několika zařízení, která spolu vzájemně bezdrátově komunikují. Základní router jednoduše nakonfigurujete a připojíte k internetu, zbytek jednotek rozmístíte v domě. Systém pak chytře zajistí nejlepší možné pokrytí nehledě na tom, kde se zrovna v domě připojujete k internetu. Počítejte ale s vyšší pořizovací cenou v řádech několika tisíců.

 

Mrkněte také na další články, které by vás mohly zajímat: