Cloud gaming: Budoucnost hraní her

Elektronika

19. 2. 2024

I na slabé mašině si užijete parádní hraní. Alespoň to slibuje fenomén poslední doby, kterým je cloud gaming. Hry nemáte fyzicky u sebe a hlavně nepotřebujete ani příliš velký výpočetní výkon. Přečtěte si, co je cloud gaming a jaké jsou jeho největší výhody.

Co je cloud gaming

Co je to cloud gaming

Představte si, že k hraní her nepotřebujete nejvýkonnější herní notebook. Nepotřebujete totiž ani ten notebook. Stačí vám připojení k internetu a ke své oblíbené hře se dostanete prakticky odkudkoli a zahrajete si ji na jakémkoli zařízení. Stačí vám k tomu třeba mobil, chytrá televize, iPad nebo Macbook.

Cloud gaming už se v herním světě skloňuje pár let. Jde v podstatě o službu, za kterou zaplatíte nejčastěji měsíční poplatek a získáte přístup k celé knihovně her. Nemusíte nic stahovat do svého zařízení, nepotřebujete ani extra výkonný hardware.

Vzpomeňte si například na hraní her v prohlížeči. Taky jste si hru k sobě neukládali a dostali jste se k ní odkudkoli. Dnešní hry jsou samozřejmě vymakanější. Princip ale zůstává velmi podobný.

Jak funguje hraní v cloudu

Hry jsou umístěné na vzdálených serverech v cloudovém úložišti, do kterého získáte přístup. Hra se spustí na dálku na výkonném počítači. A k vám se streamuje.

Takže nejen že vám cloud poskytne hru, on se podělí i o svůj výpočetní výkon. Díky tomu si hry bez problému zahrajete i na slabších zařízeních. Nové hry je někdy obtížené rozjet na starších mašinkách. S cloud gamingem tenhle častý trabl odpadá.

A neřešíte ani problémy se stahováním a ukládáním hry. Paměť zařízení totiž není nafukovací a pojme jen určitý počet her. S cloud gamingem máte ale k dispozici celou dostupnou knihovnu, aniž byste zatížili vnitřní paměť svého zařízení.

Cloud gaming je výborné řešení i pro všechny majitele Macbooků nebo iPadů, které primárně k hraní her určené nejsou. Díky vzdálenému přístupu se ale k uložením hrám pohodlně také dostanou, aniž by museli například instalovat další programy.

Co je cloud gaming

Výhody cloud gamingu

  • Ušetříte za herní vybavení –nemusíte investovat tisícové částky do nejnovějších konzole, nadupaného počítače nebo herního notebooku. Za měsíční poplatek si z téměř jakéhokoli zařízení uděláte herní centrum.
  • Šetříte paměť interního úložiště – hry neukládáte k sobě. Získáváte k nim vzdálený přístup. Nezahlcujte tak velkým množstvím dat svoje zařízení.
  • Hra je dostupná odkudkoli – stačí pouze připojení k internetu a ke hře se dostanete odkudkoli. Je to podobný princip jako streamování filmů. Také se stačí ke službě přihlásit a máte okamžitě dostupnou celou knihovnu filmů a seriálů.
  • Nečekáte na stažení – chcete hrát teď ne až za půl hodiny, než se hra stáhne a nainstaluje. S cloud gamingem hračka. Kliknete, hrajete. Bez čekání.

Nevýhody cloud gamingu

  • Vyšší nároky na internetové připojenístabilní a rychlý internet je základ cloud gamingu a streamování her. Tím, že je hra uložená na vzdáleném serveru, veškeré vaše úkony ve hře nejdřív musí na tento server dorazit. Každé stlačení klávesy, každý klik myší nebo stisknutí herního ovladače. Takže čím rychlejší internet, tím lepší odezva a kvalitnější zážitek ze hry. Za minimální rychlost stahování se považuje 10 Mb/s. Některá zařízení ale mohou požadovat rychlost až 20 Mb/s.  Klíčová je také latence (ping) neboli prodleva mezi akcí a herní odezvou. Ta by se měla pohybovat ideálně pod 40 ms.
  • Minimální požadavky na software – i u cloud gamingu narazíte na určitá omezení. Na úplně prehistorických mašinkách si nezahrajete ani vzdáleně. U Androidu potřebujete aspoň verzi 6.0, na zařízeních Windows aspoň verzi 10 a vyšší. U Apple zařízení si vystačíte s verzí iOS 14.4 a novější.

Xbox Cloud gaming – cloudové hraní od Microsoftu  

Průkopníkem v cloudovém hraní zůstává Microsoft. Ten totiž už v roce 2020 spustil mobilní aplikaci Xbox Game Pass (dříve xCloud), kterou si stačí naistalovat do telefonu a můžete začít hrát.

V následujícím roce 2021 se k tomu přidala také možnost streamovat hry na počítacích a noteboocích s Windows a iOS.

Samozřejmostí je pak přístup ke cloudovému hraní na konzolích Xbox. A to jak na Xbox One, tak i Xbox Series X/S.

Pokud máte doma chytrou televizi Samsung z roku 2020 a novější, pak si na ní hry v pohodě zahrajte přes Xbox Cloud gaming.

Za jedno měsíční předplatné Xbox Game Pass Ultimate získáte přístup ke stovkám konzolových her, které si zahrajete na mobilu, notebooku nebo televizi.

Cloud gaming zkoušel i Google – neuspěl

S nápadem na vlastní cloud gamingovou platformu přišel i Google. V roce 2019 představil službu Google Stadia, která slibovala všechny výhody streamování her a cloudového hraní.

Nabízela výkonné servery, díky kterými jste si užili hry i na hardwarově slabších zařízeních. Fungovala pro mobily, tablety, chytré televize. Stačilo internetové připojení.

Bohužel například oproti Microsoftu nabízela Stadia méně herních titulů a nevěnovala se ani tolik vývoji vlastních her. Hráči o cloud gaming od Google projevili také malý zájem.

Jedním z důvodů mohl být fakt, že kromě předplatného si hráči museli jednotlivé hry ještě kupovat. Což už se jim tolik finančně nevyplácelo a dali tak přednost jiným způsobům hraní. Google Stadia ukončila činnost v říjnu 2023.

Hledáte další novinky ze světa gamingu? Mrkněte i na tyhle články:

5 nejlepších her roku 2023

Herní slovníček pro „boomery“: Víte, co je GG nebo BRB?

PlayStation Plus otevřelo brány do herního světa

Jak vybrat levný herní notebook