Co je hotspot: Jak funguje, jak se připojit a jak ho vytvořit

Elektronika

8. 2. 2024

Mobilní data v telefonu můžete využít i pro připojení dalších zařízení. Využijete k tomu právě hotspot. Přečtěte si, co je to hotspot, jak funguje a jak ho vytvořit a připojit se k němu.

Co je to hotspot

Co je hotspot: Rozlišujeme dva hlavní typy

Jako hotspot označujeme přístupový bod k bezdrátovému připojení k internetu. Díky hotspotu se můžete připojit k síti se svým telefonem, tabletem nebo notebookem, i když zrovna nemáte vlastní mobilní data.

To ale není jediný způsob využití hotspotu. Takový přístupový bod k internetu snadno vytvoříte i ze svého chytrého telefonu, který takovou funkci umožňuje. Což dneska zvládá naprostá většina mobilů.

Jaké dva typy hotspotů rozlišujeme:

  • Veřejné hotspoty – pokud jste se někdy připojovali k veřejné Wi-Fi síti, pak jste vlastně využili hotspot. Někdo jiný pro vás vytvořil bezdrátový přístup k internetu. Typicky jde o připojení v restauraci, na letišti, ve vlaku nebo třeba na konferenci. Existují ale i městské Wi-Fi, ke kterým se můžete připojit na různých veřejných místech. Veřejná síť může být zcela volně přístupná, nebo zabezpečená heslem.
  • Soukromé hotspoty – vytvoříte si ho pro své vlastní účely. Skrze svůj soukromý hotspot umožníte sdílení vašich mobilních dat s dalšími uživateli, nebo i s vašim jiným zařízením. Například když si z telefonu vytvoříte hotspot a toto připojení pak využijete na svém notebooku. Nebo když na chatě umožníte kamarádům připojit se na internet skrze vaše data. Bezdrátově jim sdílíte své připojení. A to buď zcela volně, nebo si nastavíte heslo, abyste měli jistotu, že vám data „nevycucá“ někdo cizí.

Tip: Pokud sdílíte své připojení s ostatními, ideálně to dělejte jen v případě, že máte neomezená data. Čím více uživatelů se totiž k vašemu připojení dostane, tím rychleji data mizí.

Jak funguje hotspot

Hotspot funguje jako bezdrátový vysílač, skrze který se připojíte k internetu. Představte si ho podobně jako váš Wi-Fi router, který také vysílá bezdrátový signál po celém bytě nebo domě. A můžete se k němu připojit se svým telefonem, notebookem, tabletem nebo chytrou televizí.

Hotspoty tedy využívají technologii Wi-Fi k vysílání bezdrátového připojení. K připojení k hotspotu musíte znát název hotspotu a přístupové heslo, pokud je vyžadované.

Jak se připojit k mobilnímu hotspotu

K hotspotu se připojíte úplně snadno. Stačí si ve svém zařízení otevřít seznam dostupných bezdrátových sítí. Vyberete si název hotspotu, ke kterému se chcete připojit.

Název je většinou automaticky daný například podle uživatelského jména zadaného v telefonu a typu zařízení. Hotspot si ale může jeho majitel libovolně přejmenovat. Před připojením proto potřebujete znát jeho přesný název.

K připojení dojde buď automaticky, nebo po vás síť bude ještě vyžadovat heslo. To vám musí sdělit ten, kdo vám hotspot vytvořil a sdílí s vámi své připojení. V případě, že si sdílíte připojení ze svého jednoho zařízení na druhé, heslo vidíte přímo u sebe v nastavení mobilního hotspotu.

Jaké jsou výhody a nevýhody připojení přes mobilní hotspot

Připojení přes mobilní hotspot rozhodně nabízí řadu výhod, ale počítejte i s některými úskalími. Pokud byste například chtěli mobilním hotspotem nahradit domácí pevný internet, omezovat vás bude především rychlost.

Rychlost mobilních dat většinou naprosto dostačuje běžné práci na mobilu, kdy si hlavně prohlížíte webové stránky, brouzdáte na sociálních sítích nebo sledujete videa. Pokud ale chcete přes mobilní data například sledovat televizi nebo hrát na počítači online hry, pak rozhodně narazíte na její limity.

Výhodou hotspotu je možnost připojení několika zařízení najednou. Podle toho, jaký typ telefonu máte, se může k datům připojit klidně 10 zařízení. Čím více připojených zařízení, tím se ale může rychlost snižovat.

Další úskalí přináší kapacita baterky. Pokud na svém mobilu zapnete hotspot, rozhodně nepočítejte s tím, že baterka vydrží to, co při běžném provozu. Rychlejší vybíjení pocítíte už během pár minut, kdy začnou procenta ubývat mnohem rychleji.

Je připojení k hotspotu bezpečné: Ano, ale…

Mobilní hotspot nepředstavuje výrazné bezpečnostní riziko. Pokud víte, kdo vám připojení sdílí a že je takové připojení zabezpečené. Naprosto v pořádku je využití hotspotu ve svém telefonu pro své účely nebo sdílení svých mobilních dat.

Problematické jsou hlavně veřejné Wi-Fi sítě a hotspoty. Tady už je opatrnost rozhodně na místě. O takovém připojení nemáte totiž žádné informace.

Netušíte, jestli a jak je zabezpečené. Nemáte ani pod kontrolou to, zda někdo nesleduje, jaké aktivity na síti provádíte.

Útočníci jsou vynalézaví a dokážou například skrze hotspoty sledovat vše, co v online prostoru děláte. Dokonce se tak mohou dostat k vašim přihlašovacím údajům a dalším citlivým informacím.

Dodržujte základní bezpečnostní zásady připojování na veřejné sítě:

  • Nepřihlašujte se do svého bankovnictví – používání bankovnictví na veřejné Wi-Fi síti může být rizikové. Nemáte totiž jistotu, jak je síť zabezpečená a že se například vaše přihlašovací údaje nesdílí s někým jiným. Stejně rizikové mohou být i platby na internetu, kde zadáváte citlivé údaje o své platební kartě včetně CVV/CVC kódu. Tyhle aktivity je lepší nechat si na zabezpečenou síť nebo se spolehnout na svá mobilní data.
  • Pozor na podezřelé odkazy – pokud se vám během přihlašování k veřejné Wi-Fi síti zobrazí výzva kliknout na odkaz, buďte opatrní. Nevíte, kam vás taková adresa zavede ani jestli kliknutím nespustíte stahování škodlivého softwaru. Stejně opatrní buďte, pokud na vás před připojením k Wi-Fi síti vyskočí dotazník s žádostí o vaše osobní údaje.
  • Střežte svá hesla– na veřejné síti se vyhněte službám, kde zadáváte své přihlašovací údaje, zejména hesla. Typicky jde třeba e-mailovou schránku nebo účty na sociálních sítích. Pokud to jde, využívejte aplikace, kde už přihlášení jste, a nepřihlašujte se přes internetový prohlížeč.

Tip: Pokud se potřebujete připojit na veřejnou Wi-Fi síť, ale chcete zůstat v bezpečí, mrkněte se na to, co je to VPN a jak se používá.

Kdy využijete hotspot

Hotspot využijete například na cestách. Představte si, že jedete vlakem a potřebujete dokončit práci na notebooku. Jenže nechcete nebo nemůžete využít veřejné připojení. V takovém případě není nic jednoduššího, než si ze svého mobilu, kde máte dostatek volných dat, udělat hotspot.

S jiným zařízením se tak jednoduše připojíte k internetu díky svým datům v mobilu.

Hotspot ale vyžijete i v řadě dalších situací. Klidně doma, když má například váš poskytovatel internetu výpadek, ale vy nutně potřebujete pracovat. Můžete využít svá mobilní data. Jednoduše si z mobilu vytvoříte hotspot a pokračujete nerušeně v práci.

Hotspot je také ideální řešení všude tam, kde není pevný internet. Například na chatě vytvoříte hotspot a rodina nebo kamarádi se mohou volně skrze vaše data připojit k síti.

Jak vytvořit hotspot na iPhonu

Svůj osobní hotspot si z iPhonu vytvoříte během chvilky.

  1. Otevřete si záložku Nastavení.
  2. Klikněte na Mobilní data a vyberte Osobní hotspot.
  3. Klepněte na přepínač vedle volny Povolit připojení ostatním.

Tímto postupem povolíte, aby se z vašeho iPhonu stal veřejně dostupný bod pro připojení k internetu. Zobrazí se vám také heslo, které musíte zadat na druhém zařízení, které má využívat vaše data.

Jak vytvořit hotspot na telefonu s Androidem

Stejně jako na iPhonu, tak i na telefonech s Androidem nastavíte mobilní hotspot velmi snadno a rychle. Před tím, než se do sdílení mobilních dat pustíte, si ověřte, jestli to vaše verze Androidu umožňuje.

  1. Otevřete si Nastavení a vyberte záložku Připojení.
  2. Klepněte na možnost Mobilní hotspot a sdílení připojení.
  3. Povolte funkci Mobilní hotspot.

Myslete na to, že sdílení připojení vybíjí baterku telefonu. Klidně ho zapojte do nabíječky během sdílení. Některé telefony s Androidem umí automaticky sdílení vypnout, pokud se k němu nepřipojují žádná zařízení. Doporučujeme tuto možnost vybrat.

Zajímá vás svět technologií? Mrkněte i na další články:

7 tipů, jak zrychlit internet a Wi-Fi

Apple Pay: Jak funguje a jak ho nastavit

Jak funguje Garmin Pay

Co je to e-SIM: Její výhody a kde ji získát