Co je to VOD: Když máte filmy a seriály k dispozici kdykoli

Elektronika

29. 11. 2023

Sledovat televizi podle toho, jaké programy dramaturgové zrovna vybrali, už nepatří mezi jedinou možnost jak trávit volný čas. Podle průzkumu Českého statistického úřadu z roku 2022 využívají Češi placené streamovací kanály stále častěji. Nejvíce mladí lidé od 16 do 34 let . Vysvětlíme, co znamená zkratka VOD, kde se první služby vzaly a jak se k nim snadno dostat.

Co je to VOD

Co znamená VOD

Pod zkratkou VOD se skrývají anglická slova video on demand. V češtině se pak nejčastěji setkáte s překladem „video na vyžádání“. A přesně o to jde. Pustit si film, seriál, pořad, reality show nebo jakýkoli další videoobsah přesně ve chvíli, kdy zrovna chcete.

S příchodem této služby se výrazně změnil způsob, jakým lidé konzumují média. Vedle tradičního televizního vysílání vznikla alternativa, která dává divákům mnohem větší svobodu v tom, na co a kdy se budou dívat.

Pokud vás klasická nabídka televizních programů neuspokojuje, není nic jednoduššího než si sestavit vlastní vysílání.

Z fyzické videopůjčovny do virtuální

Systém VOD navazuje na tradiční kamenné videopůjčovny, které příchod internetu a právě placených streamovacích služeb pomohl vytlačit a postupně zlikvidovat. V půjčovně jste většinou museli zaplatiti registrační poplatek a pak si vybírat z nabídky dostupných filmů. Nejdřív na klasických VHS kazetách a pak na DVD a Blu-Ray.

Za každý vypůjčený film jste zaplatili poplatek a do několika dnů jste pak film museli také vrátit. Jinak vám hrozila pouta. Videopůjčovny fungovaly prakticky stejně jako například knihovny.

První konkurenci získaly klasické půjčovny s příchodem velmi levných DVD, které jste sehnali skoro v každé trafice doslova za pár korun.

Ještě mezi lety 2007 a 2008 fungovalo v Česku více než 1 500 kamenných videopůjčoven. V roce 2010 pak začal jejich postupný zánik. 

Na klesající zájem diváků začaly některé firmy reagovat zakládáním online videopůjčoven.

Svou videopůjčovnu provozovala ještě v roce 2009 i Česká televize. Nebyla ale vůbec zisková, takže její provoz ČT poměrně záhy ukončila. Dneska svůj online video obsah sdílí zdarma přes platformu iVysílání.

Asi neznámější případ z konce „éry videopůjčoven“ je zánik americké sítě videopůjčoven Blockbuster. Firma vznikla ke konci 80. let a patřila k největším půjčovnám v USA.

V roce 2000 měla možnost koupit tehdy ještě stále poměrně malou ale rostoucí společnost Netflix, která fungovala také jako půjčovna. Filmy na DVD lidem ale posílala poštou v typických červených obálkách. Blockbuster odmítl Netflix koupit. Což se postupem času ukázalo jako obrovská chyba.

Zatímco Netflix nadále rostl a jeho popularita stoupala, Blockbuster v roce 2010 vyhlásil bankrot.

Co je to VOD

Rozmach VOD a streamovacích platforem

Za jeden ze zlomových momentů v historii video streamingu se považuje datum 23. 5. 2005. Právě v tenhle den nahrál Jawed Karim vůbec první video na YouTube.

Spoluzakladatel této platformy pro sdílení a online sledování videí, zveřejnil 19sekundové video pojmenované „Me at the zoo“. Dozvíte se v něm, že se Jawed nachází v Zoo v San Diegu před výběhem slonů, kteří mají opravu dlouhý chobot. Video má více než 294 milionů zhlédnutí

V roce 2007 změnila společnost Netflix svůj obchodní model a k posílání fyzických DVD přidala také online streaming. Na začátku měli k dispozici asi jen tisícovku filmů dostupných pro online sdílení. Postupem času jeho arzenál filmů a seriálů rostl.

V současnosti najdete na Netflixu několik tisíc různých filmů a seriálů. Včetně jejich originální produkce.  Konkrétní počty se neustále mění a programová nabídka také není pro všechny státy stejná.

Podle dat z března 2023 si největší počet filmů a seriálů užívají na Slovensku, kde bylo v tomto roce k vidění 8 427 titulů. 

Popularita Netflixu různě kolísá, zažívá lepší a horší časy. Nicméně stále patří mezi nejvyužívanější streamovací služby a v roce 2023 počet diváků opět rostl. Celosvětově má Netflix okolo 247 milionů předplatitelů.

Věděli jste, že Netflix provozoval online videopůjčovnu až do září 2023? Do té doby si mohli lidé v USA objednávat na základě předplatného fyzická DVD, která jim přišla poštou.

Netflix ale zdaleka nepatří mezi jediné hráče na streamovacím poli. Mezi další populární služby patří Amazon Prime, HBO Max nebo Disney+.

Úspěšná je také česká streamovací platforma Voyo, která vznikla v roce 2011. Nejprve jako bezplatný archiv pořadů z produkce TV Nova. Později ale najeli na podobný obchodní model jako ostatní placené VOD služby.

Co je to VOD

Jaké typy VOD služeb existují

Existuje několik typů streamovaného obsahu. Podle toho, jakým způsobem konkrétní VOD služba funguje, se dá rozdělit do některé z těchto kategorií.

  • Subscription VOD (SVOD) – asi nejznámější model VOD. Za službu platíte nejčastěji buď měsíční nebo roční předplatné a získáte přístup k celé dostupné databázi filmů a seriálů. Takto fungují všechny nejznámější streamovací platformy od Netflixu až po Disney +.
  • Transactional VOD (TVOD) – funguje podobně jako online videopůjčovna. Můžete si film za poplatek stáhnout nebo si ho pustit jednorázově. Sem patří například Google TV. Prohlédnete si knihovnu filmů a seriálů a rozhodnete se, jestli si film jen pustíte nebo rovnou koupíte. Podobně pak funguje i český služba Kviff.tv (dříve Aerovod), kde najdete hlavně artové filmy, filmy oceněné Českým lvem nebo hity filmových festivalů. Další ryze českou platformou je DaFilms.cz. Dříve jste na ní našli hlavně dokumentární filmy, dneska už se jejich nabídka rozšířila i o hrané snímky. I tady máte možnost si službu předplatit na měsíc, nebo si jednotlivé filmy půjčovat nebo kupovat za fixní poplatek.
  • Ad-supported VOD (AVOD) – sem patří streamovací služby, které jsou pro uživatele sice zdarma, ale jejich provoz financuje reklama. Nejpopulárnější službou z této skupiny je rozhodně YouTube.

Jak sledovat streamovaný obsah

 Sledovat filmy a seriály přes VOD platformy můžete jednoduše prakticky z jakéhokoli zařízení, které se dá připojit k internetu. Většina služeb nabízí také mobilní aplikaci, což zajišťuje asi nejpohodlnější sledování video obsahu přes mobil.

Naprostým standardem je sledování Netflixu, HBO Max nebo Disney+ na chytré televizi. Většinou už jsou tyto služby přímo stažené v nabídce televizních aplikací. Stačí si pak jen službu předplatit. Všimněte si, že na svém ovladači k televizi najdete i tlačítka, která rovnou vybranou aplikaci spustí.

S tímhle poprvé přišel Netflix v roce 2011, kdy přesvědčil výrobce, aby na ovladače umístili tohle sponzorované tlačítko. Tahle šikovná forma propagace pomohla Netflixu dostat se do milionů domácností po celém světě.

Dneska na ovladači běžně najdete více sponzorovaných tlačítek a jedním kliknutím si jednoduše spustíte svou oblíbenou streamovací službu.

Aplikace na sledování VOD obsahu si můžete stáhnout i na herní konzole Xbox nebo PlayStation a sledovat tak videa, filmy a seriály přímo přes ní.

Přečtěte si další články ze světa technologií:

Co je IoT: Jak funguje internet věcí

Jak funguje biometrie

VR brýle: Co to je a jak je vybrat

Co je 5G síť