Elden Ring: Tahle hra není pro každého

Gaming

5. 5. 2022

Za zrodem fantastického světa Elden Ringu stojí tvůrce Dark Souls Hidetaka Miyazakim pod značkou From Software a přispěl i autor neméně slavné Hry o Trůny George R. R. Martin. Už to vám asi napoví, že se bude jednat o epickou výpravu, která velmi často neskončí úplně dobře. Takže si položte ruku na srdce: Máte na to stát se Elden Lordem?

Recenze na Elden Ring

Jeden prsten vládne všem?

Ne, s Pánem prstenů se tu nepotkáte, ačkoli jedno mají tak trochu společné – všichni mají plnou hlavu prstenu. Tentokrát se kousky roztříštěného Elden Ringu roztříštily mezi potomky polobohyně a královny Mariky, jejichž touha po moci rozpoutala válku. Samozřejmě, kdo jiný než vy, dávný vyhnanec, se je máte vrátit posbírat v Lands Between, hrdinně nasadit hlavu i krk, znovu v zemi nastolit pořádek a snad se stát i Elden Lordem? Ale prosím, beze všeho.

Mnoho gamerů Elden Ring vychvaluje jako hru, u které se sice dost zapotíte, ale vlastně právě proto je tak zábavná. Obrovský otevřený svět je výsledkem kreativity vývojářů, kteří mají nápadů na rozdávání, a tak vás na každém kroku čeká nový boss, postava, potyčka s menšími nepřáteli, invaze jiných spoluhráčů nebo zajímavý objev. Zkrátka absolutní paráda (v akci i podívané), super výzva a žádná nuda – to tedy rozhodně ne.

Řekněme si to ale na rovinu hned na začátku. Obrovský otevřený svět pro mě znamenal především jedno: možnost umřít na mnoha pěkných místech. Hodněkrát. A hodně bolestivě.

Recenze na Elden Ring

S veškerou pokorou a upřímností musím přiznat, že nebýt YouTube a mnoha playthrough návodných videí, daleko bych se nedostala. Sice se ani zdaleka nepovažuji za pro gamera, ale vzhledem k tomu, že jsem stihla umřít už v tutorialu, si dovolím prohlásit, že Elden Ring rozhodně není žádná brnkačka.

Pokud jste nikdy žádnou hru nehráli a tohle by měla být vaše první zkušenost s PS5, doporučuju vám sáhnout po něčem jednodušším – třeba předinstalovaným Astro's Playroom. Pokud se ale nebojíte toho, že dostanete na zadek, pusťte se do toho.

Nadšení gameři vs. zděšení „noobs“ v Elden Ringu

Nadšenci, kteří si s jásotem prošli Dark Souls (nebo je baví hry podobného typu), gameři, kteří pátrají po pořádné výzvě a nostalgičtí hráči, kteří hledají nevyumělkované hry s krásným světem, ve kterých si vše musíte tvrdě vydřít a objevit po svém. Ti všichni budou Elden Ring jednoduše milovat a vynášet do nebes až za Elder Tree. Zbytek bude především bolestivě trpět.

Elden Ring vás nikde nevodí za ručičku – jako tonoucího vás spíš zatlačí zpět pod hladinu. Nečekejte žádnou „blbuvzdornou“ navigaci, označení nebo šipky, které by vám ukazovaly cestu, seznam questů nebo deník, na který jste možná zvyklí z jiných her na PS5.

Tedy, skoro. Jakousi navigací ve hře je tzv. „Grace“ (nebo také „milost“) – místa, kde si můžete odpočinout a nabrat sílu. No, a jinak jste ztraceni. Hra je plná otazníků, takže jsem ze začátku jen běhala sem a tam, snažila se seznámit s okolním světem a herními mechanikami a umírala opravdu na všech světových stranách. Když se ale dostanete přes počáteční stádia nepochopení, zmatení, paniky, vzdoru i smíření s tím, že jste prostě ztraceni, můžete v tom všem i najít smysl. A já vám přeju hodně štěstí.

Recenze na Elden Ring

Otevřený svět je enormní

Otevřený svět je opravdu obrovský. Když říkám obrovský, myslím tím svět hodný rozlohy Assasin’s Creed, který má navíc smysl pro humor. Některé lokace vám odkryjí něco jiného ve dne a v noci. Můžete tu narazit na postavu, u které získáte zajímavou zbraň, kousek skládačky do příběhu nebo jinou výhodu. Jindy zas musíte na konkrétním místě provést nějaké kouzlo, aby se vám odtajnila část příběhu. Nebo podle hlasu zaútočit na nevinně vypadající keř.

Kromě fantastických vizuálů, které proměňuje aktuální denní doba, se Elden Ring neomezuje jen na „povrchní“ svět, tedy trávu, mokřady, lesy či obrovské hrady a pevnosti. Čeká vás několik různých oblastí, ale i prozkoumávání hlubokých podzemních světů (a samozřejmě dalších místních nepřátel).

Velmi pravděpodobně toho dost přeběhnete, takže se často musíte vracet a hledat. Svět Elden Ringu totiž není jen plný protivníků, ale i NPC, kteří vám mohou být hodně užiteční.

Ačkoli Grace na mapě ukazuje směr, kde by se měla nacházet další část hlavní dějové linky, většinou se k ní hned nedostanete přes řadu silných nepřátel. I díky tomu se nejedná o lineárně vyprávěný příběh. Vlastně se o něj musíte více zasnažit sami – sbíráním jednotlivých střípků všude, kde se dá. Snadno se tak ponoříte do objevování nečekaných zákoutí Lands Between, kde na vás čeká mnoho tajemství, sladkých odměn i velmi trpkých porážek.

Recenze na Elden Ring

Spousta bossů, kteří vám natrhnou brnění

  • „Při 20. pokusu už jsem si fakt dávala pozor, abych zjistila, jakým pohybem mi ten boss vždy zasadí smrtelný zásah.“
  • „A vidělas?“
  • "Viděla..."

Ve hře je neuvěřitelná spousta různorodých bossů a minibossů, kteří vám doslova natrhnou brnění (nebo plavky, pokud zahazujete oblečení za účelem rychlejšího pohybu). Jasně, místy potkáte „ty samé“ vojáky, zombie, kostlivce nebo třeba vlky, ale to je jen „kompars“ ve srovnání s tím, co všechno na vás v Elden Ringu čeká.

Dlouho jsem neviděla hru, ve které by bylo takové množství bestií a různě silných protivníků (kteří navíc vypadají, že pochází z tmavé gotické verze Alenčiny Říše divů, na kterou nestačil ani Tim Burton). Údajně tu můžete narazit až na 120 různých bossů, takže ani po dlouhých hodinách hraní Elden Ring nebude repetitivní nudou.

Recenze na Elden Ring

Grafici se na nich navíc skutečně předvedli – každý boss je něčím odlišný (a bizarní). Na většinu z nich se před spaním úplně koukat nechcete. A to ani nemluvím o chvílích, kdy si říkáte, že konečně máte hotovo, ale váš protivník se pouze připravuje na druhé kolo. Třeba tak, že si poklidně odřízne nohu, jako by se chystal vytáhnout lžičku a zamíchat si kafe, a transformuje se v něco ještě strašlivějšího. V něco, co se budete snažit porazit další desítky marných pokusů.

Už po chvíli hraní máte pocit, že o nepřátele zakopáváte téměř všude (tedy, spíš do nich vrážíte nebo na vás skáčou z výšky, když se zakoukáte do okolí). Ačkoli jejich zpracování a způsoby boje jsou poměrně vymazlené, většinou jim chybí více příběhového pozadí, které by nás snad ještě více vtáhlo do příběhu a světa Elden Ringu.

Obecně platí, že ošklivější, hrozivější a náročnější nepřátelé se rádi objevují v noci. Pokud se ze začátku chcete alespoň někam trochu dostat, může být lepší je prospat na některém odpočívadle s Milostí (Grace) a srabácky si počkat na ráno.

Recenze na Elden Ring

Jak záleží na oblečení a jak je to se zbraněmi

Při výběru postavy jsem si hned vzpomněla na Cyberpunk 2077, kde jste tuněním vlasů, tetování a dalších drobností mohli lehce strávit i 3 hodiny (více najdete v naší recenzi na Cyberpunk). I Elden Ring vám poskytne skutečně mnoho možností, abyste si vizuál svého hrdiny upravili podle svých nejtajnějších představ.

Důležité rozhodnutí na vás čeká už tady. Budete si totiž muset vybrat, jestli jste mág, chytrolín nebo rytíř s nebezpečným mečem (který možná budete moci i použít). Celkem si vybíráte z 10 tříd, které rozhodují, jak budou vypadat vaše počáteční staty a s jakou zbraní se pustíte do hry.

Výběr postavy by měl odpovídat vašemu hernímu stylu, který si ale pravděpodobně budete ohýbat podle toho, jak budete procházet hrou. Záleží pak na vás, jestli chcete experimentovat s širokým výběrem zbraní a pustit se do boje zblízka, nebo škálovat své magické schopnosti. Nutno podotknout, že řadu zbraní a vychytávek můžete použít až ve chvíli, kdy jich jste hodni – tedy až se dostanete na odpovídající level nebo máte dostatečné množství síly (ha-ha).

Recenze na Elden Ring

Svoje schopnosti i zbraně můžete různě vylepšovat, takže nakonec možná přece jen začnete i občas vyhrávat nad někým jiným, než jsou ovce (ačkoli i ty vás mohou srazit nebezpečně rychlým kotoulem, nedělám si srandu). Nechybí „craftění“ nejrůznějších lektvarů a dalších pomůcek, takže i tady se vyplatí být strýček Skrblík a sbírat vše, o co zakopnete v trávě.

Tady se mi opět nevyplatil přístup, který je Elden Ringu vlastní – tedy „přijdi na to sám“. V zápalu boje jsem se snažila použít ozdravující elixír, ale po zmáčknutí snad všech tlačítek se nepovedlo a objevila se známá hláška: „you died“. Ihned po vzkříšení na posledním záchytném bodě s Grace jsem zmáčkla čtvereček a voilá – marně vypitý elixír. #vyzkoušnozavás

Elden Ring nešetří ani širokou škálou „designových kousků“, do kterých můžete svého hrdinu navléknout. Ve výsledku jsou ale všechny helmice s peřím a úchvatné sety brnění spíš pro parádu. Všechno totiž něco váží. Takže možná jako já brzy zjistíte, že pokud nechcete obry a další bossy oslňovat odleskem svého hrudního plátu, radši ho zahodíte, abyste včas uskočili smrtelné ráně – nebo se o to alespoň o něco svižněji pokusili.

Recenze na Elden Ring

Přivolejte posily!

Na všechno nemusíte být úplně sami. Do bojů můžete povolat jakési stíny – psí smečku, velkou medúzu i odraz sama sebe – které vám pomohou umlátit to, co máte před sebou. Nutno podotknout, že nejsou extrémně výkonní. Zapomeňte na to, že si dáte nohy nahoru a váš stín mezitím vyhraje bitvu. Ani omylem! Ale každá pomoc se počítá.

Co do hry přináší PlayStation Plus

Díky předplatnému PlayStation Plus získáte možnost tzv. online play. Tedy Elden Ring se vším všudy! To znamená multiplayer až pro 4 hráče, se kterými se veškerým nástrahám čelí snáz. Kromě toho si můžete číst zprávy, které na různých místech nechávají jiní hráči, nebo sem tam zahlédnout jejich odraz. To znamená jakéhosi „ducha“ jiného hráče, který se na tomto místě pohyboval před vámi.

S online režimem přichází i další výzvy. O samotě i v multiplayeru s vašimi kamarády vás může napadnout jiný hráč, který si přišel pro vaše runy. Jako by toho nebezpečí ve hře nebylo dost! V tu chvíli se vyplatí vykašlat se na vše, co jste právě měli na práci, a vyštípat vetřelce ze svého světa. Mezi NPC charaktery si tak díky online play osvěžíte i staré dobré PVP souboje.

Jak dlouho trvá Elden Ring?

Hlavní kampaň by v Elden Ringu měla zabrat kolem 50 hodin, vedlejší questy a další výzvy vyšvihnou čas strávený u hry až na číslo kolem 120 hodin, klidně i déle. Pokud si hru chcete v klidu celou vychutnat, doporučuju vám si na ni vzít měsíční dovolenou.

Odhalit a dostat se k hlavní části hry je poměrně náročné a na drtivou většinu nepřátel budete potřebovat skutečně mnoho tréninku, času a trpělivosti (ačkoli samozřejmě záleží i na vašich herních schopnostech a zkušenostech). Proto bych u této hry brala předpokládaný čas dohrání jako skutečně velmi orientační.

Elden Ring: Závěrečné shrnutí

Elden Ring rozhodně není hra pro každého. Pokud zahazujete ovladač pokaždé, když se přes nějakou překážku nedokážete dostat na třetí pokus, moc daleko nedojdete. Jakkoli je hra skvěle zpracovaná, má zajímavý svět plný tajemství a skrytých detailů a nechybí jí rozmanité souboje s hordou nepřátel, je taky pekelně náročná. Proto před jejím zakoupením zvažte, jestli si na ni opravdu troufnete.

Pro ostřílené hráče naopak může Elden Ring být zajímavým osvěžením a otestováním jejich skill-setu. Pokud vám přijde současný herní svět trochu repetitivní, toužíte po netradičním přístupu a hledáte skutečnou výzvu, tady ji máte. Ale pozor: Neznamená to, že byste se nemuseli snažit. Hra je totiž tak těžká, že se někteří hráči na internetu dokonce nabízejí ostatním a pomáhají jim porážet těžké bossy.

A co vy? Podmaníte si Lands Between a stanete se Elden Lordem, nebo budete jen další padlou duší?

Klady

  • Obrovský otevřený svět, který si můžete prozkoumávat po svém
  • Skvěle propracované lokace
  • Mnoho zajímavých nepřátel, nestvůr a všelijakých dalších potvor, které čekají na chvilku vaší nepozornosti
  • Online mód (pro jeho spuštění ale potřebujete předplatné PlayStation Plus)

Zápory

  • Nic pro netrpělivé povahy, které nejsou zvyklé na těžké bossy, kteří je budou porážet znovu a znovu
  • Ačkoli to patří ke stylu hry, měla jsem velký problém s navigací ve hře a často jsem si přišla ztracená
  • Hra je opravdu náročná
  • Pozn.: Elden Ring je v angličtině s anglickými titulky.

     

Kde Elden Ring seženete:

Mohlo by vás bavit: