Jak vybrat nejlepší mobilní telefon

Elektronika

15. 12. 2023

Chytrý telefon, tlačítkový telefon, nerozbitný telefon, speciální telefon pro seniory. Výběr správného telefonu nemusí být jednoduchý. Pojďte si s námi udělat větší pořádek v tom, co od mobilu očekáváte. Po přečtení článku budete mít na otázku „jak vybrat mobilní telefon“ větší jasno.

uvodni (2560 × 800 px) (3)

Jak vybrat mobilní telefon? Aneb není telefon jako telefon

V Electroworldu žijeme elektronikou, máme tak pocit, že všichni přece už dávno používají jen tzv. chytré telefony s dotykovou obrazovkou. To ale vůbec není pravda. Stále existují lidé, kteří dávají přednost tradičním tlačítkovým telefonům. Sepsali jsme pro vás ty nejoblíbenější druhy mobilních telefonů našich zákazníků:

Tlačítkový telefon vás zbytečně nezahltí

Tlačítkový telefon asi nemusíme dlouze představovat. Tvoří jej menší displej a fyzická klávesnice o 12 alfanumerických tlačítkách. Mívají základní funkce – zavoláte si, napíšete SMS, ale určitě si na něm nepřečtete tak pohodlně nejnovější zprávy z oblíbeného webového zpravodaje jako z velké obrazovky dotykového displeje. 

Pokud hledáte opravdu jen telefon, se kterým zavoláte svým blízkým a nechcete, aby vás neustále otravovaly notifikace z nejrůznějších mobilních aplikací, vsaďte na klasický tlačítkový telefon.

Klasické telefony potěší nízkou cenou – klidně i do 1000 Kč. A protože zvládají jen opravdu základní funkce, nemusíte je tak často nabíjet jako smartphone.

TIP: Pokud si myslíte, že trpíte nomofobií, je pro vás klasický telefon jako stvořený.

jak vybrat mobilni telefon

Mobilní telefony pro seniory zvládne používat i vaše babička nebo dědeček

Zvláštní podkategorii tlačítkových telefonů tvoří telefony pro seniory. Starší lidé už mívají často problém s malými tlačítky nebo třeba se špatnou čitelností malých písmenek na displeji. 

Při výběru telefonu pro vaši babičku proto myslete na to, jak moc senior rozumí technologiím

Také berte v potaz jeho zdravotní stav. Zajímejte se o maximální jas displeje a o maximální velikost písma – nedostanete se tak do stavu, kdy vám babička neodpovídá na SMS, protože ji na displeji telefonu nepřečte.

Některé mobily pro seniory mají dokonce speciální funkci s názvem SOS lokátor. Dobře poslouží v situaci, kdy se vaší babičce udělá špatně – jedním klikem vám pomocí automatické SMS odešle přesnou polohu, kde se zrovna nachází.

TIP: Ovládá vaše babička bez problému počítač a ráda se vzdělává v oblasti digitálních technologií? Pak jí pořiďte chytrý telefon. Se smartphonem může sledovat vnoučata na sociálních sítích nebo si třeba objedná nákup domů.

Ohebný telefon pro nadšence do nových technologií

Pamatujete si ještě na období, kdy byly velmi populární mobily, kterým se říkalo véčka? Tak pozor, ohebné mobily zase přicházejí na trh. Tyto chytré telefony mají ale skládací celý displej – ale nečekejte, že po rozložení na vás z displeje vyskočí nějaký šev nebo výstupek. Skládací chytré telefony v současnosti nabízí třeba značka Samsung. Pokud hledáte extravagantní telefon, bude pro vás ohebný smartphone to pravé ořechové. Jen počítejte samozřejmě s vyšší cenou.

Odolný telefon přežije náročné podmínky a neopatrné majitele

Nejprve se mrkneme na odolné tlačítkové telefony. Disponují běžnými funkcemi, které byste hledali u klasického telefonu. Výrobci si ale dali opravdu záležet na konstrukci. Třeba takový odolný telefon TCL 3189 ustojí podle testů pád ze 2 metrů. Díky krytí IP68 přežije kontakt s vodou do hloubky 1,5 m až po dobu 30 minut. Tyto odolné telefony využijí ti, kteří pracují na stavbě – na speciálních tlačítkách bez problému vyťukáte SMS i v hrubých rukavicích. A cena? Za odolný tlačítkový telefon nedáte víc než 2500 Kč.

V současnosti najdete na trhu také odolné chytré telefony. Pokud se ani v práci nebo během náročných outdoorových aktivit nechcete obejít bez kvalitního foťáku a oblíbených mobilních aplikací, zabruslete rovnou do této kategorie. Vždy si ale pohlídejte stupeň krytí – ten udává, jak moc je telefon odolný vůči poškození (prach, voda nebo pád). Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím odolnější telefon.

jak vybrat mobilni telefon

Smartphone: Když chcete telefon, který vás propojí se světem

Konečně se dostáváme k mobilním telefonům, které vás budou zajímat – chytré telefony, které momentálně vládnou světem. Nabídnou vám velký displej a nespočet možností, jak chytrý telefon používat. Od volání, přes focení fotek, až po hraní náročných grafických her. S chytrým telefonem můžete pracovat, spravovat svůj bankovní účet, ale také na něm dost dlouho a často prokrastinovat.

Když se rozhodnete pro chytrý telefon, tak musíte jako první nejprve popřemýšlet nad operačním systémem:

Chytrý mobil s Androidem: Operační systém od společnosti Google najdete téměř v každé cenové kategorii chytrých mobilů. Android je tzv. open source – v praxi může kdokoli do systému vstoupit a upraví si některé jeho prvky podle svých potřeb. Android má vždy několik verzí: Čím vyšší, tím více aplikací podporuje a nabízí nové funkcionality. Aplikace si do Android mobilu stahujete prostřednictvím virtuálního obchodu Google Play.

Apple iPhone: Má svůj vlastní operační systém iOS. Celý systém je tak společně s iPhony vždy vyladěný do posledního detailu. I při iOS zveřejňuje společnost novější verze, které s sebou přinášejí nové funkcionality. Aplikace pro iPhone pak najdete ve virtuálním obchodě App Store. Zatím nejnovější model z roku 2023 nese název iPhone 15.

Vybíráme smartphone: Mrkněte na tyto parametry

Displej a úhlopříčka: 

Nejdůležitějším parametrem při výběru dotykového displeje bude rozhodně displej. Od úhlopříčky se odvíjí i samotná velikost chytrého mobilu. Pokud patříte mezi menší osoby, dávejte si obzvláště pozor na výběr velikosti telefonu – příliš velký telefon vám nemusí padnout do ruky a může se vám pak hůře ovládat. Běžná velikost úhlopříčky je zhruba 5,5 palců.

U displeje berte také v potaz technologii zobrazování. Mezi nekvalitnější patří AMOLED displeje, které dokonale zobrazují všechny barevné tony a disponují také vysokým kontrastem. Kvalitní mobil by měl být schopen vyššího rozlišení – ideálně alespoň Full HD.

Pokud patříte mezi vášnivé hráče, berte také v potaz parametr obnovovací frekvence. Ta udává hodnotu, kolikrát za sekundu zvládne displej zobrazit nové informace. Což je během hraní docela dost důležité. Čím vyšší frekvence, tím plynulejší obraz.

Velikost paměti (úložiště)

Rádi si zachycujete okamžiky prostřednictvím fotek a videí v té nejlepší kvalitě? Případně máte desítky oblíbených aplikací? Pak rozhodně při výběru mobilního telefonu berte v potaz také velikost úložného prostoru. V dnešní době už sice Android i iPhone nabízí svá cloudová řešení – ale za měsíční předplatné. Interní paměť si proto pohlídejte a zvažte, zda není lepší si připlatit za více prostoru. A nebo svůj problém můžete vyřešit tak, že sáhnete po telefonu se slotem na SD kartu.

jak vybrat mobilní telefon

Operační paměť a procesor

Procesor = srdce každého telefonu. Zpracovává vstupy, které do smartphonu zadáváte. Řídí také zbylé komponenty, se kterými spolupracuje. Výkon procesoru předurčuje částečně počet jader a jejich taktovací frekvence. Vícejádrové procesory dokáží zpracovávat několik informací současně. Taktovací frekvence se uvádí v GHz – vyšší frekvence znamenají vyšší výkon.

V nejzákladnějších smartphonech najdete procesory s jedním nebo dvěma jádry, ale s rostoucími požadavky na aplikace roste i nárok na výkon i počet jader a 8jádrové smartphony už dnes nejsou žádnou výjimkou.

Operační (RAM) paměť naopak slouží jako prostor pro dočasné uložení a zpracovávání dat, spuštěných programů a procesů. Telefony s vyšší RAM pamětí tedy mohou zpracovávat více dat a mít spuštěných více aplikací na ráz, aniž by to ovlivnilo plynulý chod telefonu.

Fotoaparát

Telefon už v mnoha rodinách zcela nahradil klasický digitální foťák. Vytáhnete telefon z kapsy, vyfotíte dítě u rodinné oslavy a rovnou fotky pošlete do rodinné konverzace. Otázka jedné minuty. Možná i proto se výrobci mobilních telefonů předhánějí v tom, kdo bude mít ten nejlepší foťák. 

Rozhodně neplatí, že čím více objektivů, tím kvalitnější fotky. I levnější mobily vám při dobrém světle vyfotí parádní fotku (ruku na srdce, pořád dost závisí i na autorovi fotky). Řiďte se spíše světelností (udává se ve formátu f/desetinné číslo). Čím menší číslo, tím více světla dopadne na senzor – telefon dokáže udělat hezkou fotku i během zhoršených světelných podmínek.

Pokud hledáte telefon s kvalitním foťákem, soustřeďte se kromě speciálních objektivů (makroobjektiv, ultraobjektiv a další) na parametry jako je třeba: optický zoom nebo stabilizace obrazu.

Výdrž baterie a způsoby nabíjení

Majitelé chytrých mobilů často svého miláčka nedají prakticky za celý den z ruky. Jste tak trochu závislí na telefonu? Pak berte v potaz i výdrž baterie. Tu výrobci udávají v jednotce mAh – obecně můžeme říci, že čím vyšší číslo, tím déle vám telefon vydrží na jedno nabití. Počítejte ale také samozřejmě s tím, že výkonná baterie znamená také vyšší hmotnost telefonu. Ideálně proto sáhněte po kompromisu.

V poslední době je ale také velmi oblíbené rychlonabíjení – pokud jej mobil podporuje, nabijete jej třeba za 20 minut na 50 % (za předpokladu, že jej nabijete výkonnou nabíječkou). U nejnovějších modelů si také můžete užívat bezdrátového nabíjení (se speciální bezdrátovou nabíječkou).

Tipy na články, které by vás mohly zajímat: