Tipy, jak na bezpečné nakupování na internetu

Elektronika

14. 12. 2023

Alespoň jednu platební kartu má ve své peněžence 95 % Čechů. Naprostá většina jich také preferuje bezhotovostní platby. Platíme plastovou kartou, mobilem nebo hodinkami. V polovině případů během online nákupů také platíme kartou. Přečtěte si, jak bezpečně nakupovat na internetu, jak nenaletět podvodníkům a jak poznat důvěryhodný e-shop.

uvodni (2560 × 800 px) (2)

Jak poznat důvěryhodný e-shop

Češi patří mezi opatrnější spotřebitele při online nakupování v porovnání s ostatními obyvateli Evropy. Proto stále zůstává populární způsob doručení na dobírku. Kdy se za zboží platí až v případě převzetí. Tuhle opatrnou taktiku volíme především v případě, kdy k e-shopu ještě nemáme takovou důvěru nebo tam nakupujeme poprvé.
Opatrnost je na místě, ale naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, jak si e-shop ověřit. Základem je hledat si co nejvíce informací a recenzí. Nebojte se před nákupem obchodníka „prolustrovat“ a zjišťovat si, jaké zkušenosti s ním měli jiní zákazníci. 

Ověřte si certifikáty

Obchodníci často dostávají různé virtuální nálepky nebo ocenění, které zvyšují jejich důvěryhodnost. Nejčastěji narazíte například na hodnocení od Heureky nebo certifikát APEK (Asociace pro elektronickou komerci).
Hodnotí se například zákaznická péče, dodací lhůty, možnosti reklamace a vrácení peněz. Samozřejmě že logo si může na své stránky dát kdokoli. V případě pochybností si pravost certifikátu můžete ověřit přímo u institucí, které je vydaly. 

Zkontrolujte důležité údaje, které nesmí chybět

Všechny e-shopy musí na svém webu uvádět obchodní podmínky nebo třeba reklamační řád.  Nesmí chybět také identifikační údaje jako jsou IČO a DIČ. Podle těch si pak můžete konkrétní firmu vyhledat i v obchodním rejstříku. Samozřejmostí jsou pak kontakty a to e-mail, telefon a adresa.
V případě pochybností můžete zavolat na infolinku a zjistit, jestli číslo skutečně existuje. Pokud některé z těchto údajů e-shop neuvádí, bezpečnější bude nakoupit jinde.

Projděte si databází ČOI

Česká obchodní inspekce pro spotřebitele shromažďuje informace o rizikových e-shopech, na kterých nedoporučuje nakupovat. Na takový seznam se e-shop dostane v případě, že nemá na svém webu uvedené kontaktní údaje. Nejde zjistit kdo je jeho provozovatel. Případně obsah obchodních podmínek není napsaný v souladu s platným právním řádem ČR. Na seznamu ale najdete i obchody, které fungují pouze jako nákupní galerie, kdy přes své stránky jen nabízí zboží jiných prodejců. Nákupem na takových stránkách riskujete, že žádné zboží nikdy nedorazí a nedomůžete se ani vrácení peněz.
Můžete si buď projet celý seznam rizikových e-shopů nebo si konkrétní obchod vyhledat, jestli se náhodou v databázi nenachází. 

Jak platit na internetu

Zkontrolujte zabezpečení webu

Každý e-shop by měl mít zabezpečené webové stránky pomocí SSL certifikátu. Ten poznáte podle toho, že je vedle URL adresy symbol visacího zámečku. Takový web je zašifrovaný a používá bezpečnostní protokol. To například znamená, že nesdílí s nikým dalším vaše osobní údaje.
Zjednodušeně to znamená, že při komunikaci mezi prohlížečem a serverem, proudí informace v zašifrované podobě. To je důležité například při zadávání platebních údajů o kartě. V nezabezpečeném webu se k takovým informacím může dostat potenciální útočník, protože se sdílí v nešifrované podobě.
I zabezpečený web ale může provozovat podvodník. Proto si vždycky ověřte i další důležité informace a údaje. 

Red flags při online nakupování: Na co si dát pozor

  • E-shop vyžaduje pouze platbu předem – pokud obchod vůbec neumožňuje platbu na dobírku, zbystřete. V takovém případě totiž nemáte jistotu, jestli za odeslané peníze vůbec nějaké zboží obdržíte. Vždy byste měli mít na výběr platbu na dobírku. 
  • Nejsou k dohledání žádné recenze – každá reference je užitečná. A to i negativní. Můžete si ověřit, jak e-shop se zákazníky komunikuje v případě problému. Pokud ale nenarazíte na vůbec žádné hodnocení, pak je veliká šance, že se například negativní recenze mažou. Zkuste projet sociální sítě, Google a Heureku. Pokud nikde žádné recenze nenajdete, raději nakupte jinde. 
  • Až podezřele nízké ceny – hlavně u trendy zboží se vyskytují různé podvodné e-shopy, které lákají na nesmyslně nízké ceny. Pokud daný výrobek najdete na zlomek ceny, pak si dobře ověřte, jestli je obchodník skutečně legitimní. 
  • Doména existuje příliš krátce – datum registrace domény se dá snadno zjistit.  Pro české domény u správce českých domén nic.cz. Pokud je doména registrovaná krátce, ale obchodník se například chlubí několika lety zkušeností nebo uvádí stovky recenzí, pravděpodobně se jedná o podvod. Zkontrolovat si můžete i zahraniční domény například na stránce whois.net.
  • Obchodník neuvádí kontakty na zákaznickou podporu – pokud na e-shopu nemůžete dohledat žádné telefonní číslo na zákaznickou linku, na takovém obchodě nenakupujte. V případě problémů se nemáte s kým spojit. 
  • Nemůžete najít reklamační řád – i když si zboží kupujete s tím, že ho pravděpodobně nehodláte vracet, stát se může cokoli. Předem se mrkněte, jak má e-shop ošetřenou reklamaci a vrácení zboží. Ze zákona máte lhůtu na vrácení 14 dní a to bez udání důvodu. 

Jak nakupovat bezpečně na internetu už víte. A jestli zrovna sháníte parádní elektroniku za super ceny, tak mrkněte třeba na televize, notebooky, chytré telefony nebo kávovary a udělejte si radost. 

Přečtěte si i další články